playsports.gr
EUROCUPΜΠΑΣΚΕΤΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Άρκα Γκντίνια – Παναθηναϊκός 67-63

Κοινοποίηση

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα στην Πολωνία και έπεσε μαχόμενος από την Άρκα Γκντίνια, γνωρίζοντας την ήττα στα σημεία με 67-63 με την Τζόουνς να δίνει παράσταση με 31 πόντους.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη μόνο για τουρισμό δεν πήγε στην Πολωνία, με τις «πράσινες» να τα δίνουν όλα στο παρκέ παρά τη δύσκολη αποστολή που είχαν -να καλύψουν τη διαφορά των 10 πόντων από το πρώτο ματς- και κόλλησαν σε αρκετές φορές στα σχοινιά την Άρκα Γκντίνια.

Το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε το φετινό του ταξίδι στο Eurocup με ψηλά το κεφάλι και πλέον στρέφει το βλέμμα του στον «τελικό» με τον Ολυμπιακό την Κυριακή (24/12, 13:00) για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τον Παναθηναϊκό ήταν η ασταμάτητη Τζάζμιν Τζόουνς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους, έχοντας 11/11 βολές, 10/17 δίποντα και συνολικά 10/21 εντός πεδιάς. Στους 12 η Αντριάνα Τσβίτκοβιτς. Στους 9 η Ζιλιάν Αλέιν, που είχε και 16 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Άρκα Γκντίνια, πρώτη σκόρερ ήταν η Μαρίσα Κάστανεκ με 15 πόντους, με τος Καμίλα Μπορκόφκα και Ρένια Ντέιβις να έχουν από 11 η καθεμία.

Αστοχία, νευρικότητα, αλλά «πράσινο» προβάδισμα

Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες και νευρικές στην πρώτη περίοδο, με την Άρκα Γκντίνια να έχει συνολικά 4/19 σουτ εντός πεδιάς και τον Παναθηναϊκό 5/17, με τους πόντους να μπαίνουν με το σταγονόμετρο. Μάλιστα χρειάστηκαν 3:30 λεπτά για να ανοίξει το σκορ στο ματς με την Τσβίτκοβιτς (0-2), για να βρει τους πρώτους της πόντους στην αναμέτρηση η πολωνική ομάδα μετά από 5:00 λεπτά (3-2). Οι γηπεδούχες με την Ντέιβις στο 6′ προηγήθηκαν με 6-5, με το «τριφύλλι» να απαντά στη συνέχεια με σερί 6-0 και να περνάει μπροστά με 6-11 στο 9′ και να βρίσκεται στο προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 10-1

Το εκπληκτικό επιμέρους 14-2 της Γκντίνια έκανε τη διαφορά

Η αστοχία συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με την Τζόουνς (12π.) να πρωταγωνιστεί στον Παναθηναϊκό, αλλά ένα επιμέρους 14-2 της Άρκα Γκντίνια ήταν αυτό που της επέτρεψε να πάρει διαφορά στο παιχνίδι. Οι «πράσινες» με το «καλημέρα» προηγήθηκαν με 10-15 στο 12′, αλλά στη συνέχεια «κόλλησαν» επιθετικά, η Άρκα Γκντίνια βρήκε ρυθμό κυρίως με τις Κάουλινγκ (6π.) και Κάστανεκ (6π.) και με σερί 14-2 έφερε τούμπα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 24-17 στο 17′. Η Τζόουνς πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και μείωσε σε 24-19 στο 17′, με την Τσβίτκοβιτς με καλάθι και φάουλ να γράφει το 26-22 στο 18′. Το φινάλε ωστόσο ήταν κακό για τον Παναθηναϊκό, με τις γηπεδούχες να φτάνουν κοντά στη διψήφια διαφορά στο 19′ (31-22) με σερί 5-0 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-26.

Μαγική Τζόουνς και ολικό comeback του Παναθηναϊκού

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στο «τριφύλλι», που με πρωταγωνίστριες τις Τζόουνς (20π.), Αλέιν (9π.) και Τσβίτκοβιτς (7π.) κατάφερε να μπει και πάλι στο ματς και στη διεκδίκηση της νίκης. Με το «καλημέρα» στο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 5-0 και έφερε το ματς σε απόσταση βολής (33-31), με την Γκντίνια να απαντά άμεσα με δικό της επιμέρους 5-0 για να πάρει διαφορά 7 πόντων (38-31). Τσβίτκοβιτς και Αλέιν στη συνέχεια… ξεκούρασαν την Τζόουνς, μπαίνοντας στην επιθετική εξίσωση του «τριφυλλιού» και μείωσαν σε 38-35 στο 25′ και σε 38-37 στο 26′, με την Τζόουνς με καλάθι και φάουλ στο 28′ να δίνει και πάλι μετά από ώρα προβάδισμα στην ομάδα της Καπογιάννη με 38-40. Οι δύο ομάδες στο υπόλοιπο της περιόδου πήγαιναν πόντο-πόντο, για να λήξει το δεκάλεπτο στο 47-45.

Έπεσε μαχόμενος

Στην τελευταία περίοδο η Άρκα Γκντίνια μπήκε στο ματς αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση νίκη και πρόκριση, όμως ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως μόνο για τουρισμό δεν πήγε στην Πολωνία. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 51-45 στο 32′, όμως η Τσβίτκοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 59-54 και η Τζόουνς στο 36΄ έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (59-56). Ένα ξέσπασμα της Άρκα Γκντίνια όμως, σε συνδυασμό με κάποια τραβηγμένα σφυρίγματα, έδωσαν προβάδισμα στην πολωνική ομάδα με 64-56, με την Τζόουνς με προσωπικές ενέργειες στο τέλος να μειώνει σε 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 33-26, 47-45, 67-63

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Νέντοβιτς: «Ο Παναθηναϊκός είναι σε πολύ καλή κατάσταση, θα είναι δύσκολο στην έδρα τους»

Ματσίν: “Είναι μια σπουδαία ευκαιρία για τους οπαδούς των δύο ομάδων να γιορτάσουν μαζί”

Εθνική Ανδρών Χάντμπολ: Άλμα 8 θέσεων και στο 2ο γκρουπ για τα προκριματικά του EURO 2026 η Ελλάδα!