playsports.gr
CHAMPIONS LEAGUEΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Champions League: Πρόκριση στα πέναλτι για την Ρεάλ, στα ημιτελικά η Μπάγερν με ήρωα Κίμιχ

Κοινοποίηση

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση από την Μάντσεστερ Σίτι στην διαδικασία των πέναλτι 3-4 πέν. (1-1), η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε απέναντι στην Άρσεναλ (1-0) αλλά κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League χάρη στο γκολ του Τζόσουα Κίμιχ.

Οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Ροντρίγκο στο 12΄ και το ημίχρονο να λήγει με την Ρεάλ να αντέχει στην πίεση της Σίτι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “πολίτες” αύξησαν ακόμα παραπάνω την πίεση τους με αποτέλεσμα να έρθει το γκολ του Ντε Μπρόινε στο 76ο λεπτό.

Η ισοπαλία δεν άλλαξε ούτε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και ούτε μέχρι το τέλος της παράτασης και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί μίλησε ο Λούνιν ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις του Μπερνάρντο Σίλβα και του Κόβασιτς οδηγώντας τους “μερένχες” στα ημιτελικά του Champions League.

Στον δεύτερο προημιτελικό της ημέρας (17/4) η Μπάγερν νίκησε την Άρσεναλ με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης με το γκολ του Κίμιχ στο 63΄.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων των προημιτελικών του Champions League:

• Ντόρτμουντ – Ατλέτικο 4-2 (34′ Μπραντ, 39′ Μάατσεν, 71′ Φίλκρουγκ, 74′ Ζάμπιτσερ / 49′ αυτ. Χούμελς, 64′ Κορέα)
  • Μπαρτσελόνα – Παρί 1-4 (12′ Ραφίνια / 40′ Ντεμπελέ, 54′ Βιτίνια, 61′ πέν., 88′ Εμπαπέ)
  • Μπάγερν – Άρσεναλ 1-0 (63′ Κίμιχ)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ 3-4 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (76′ Ντε Μπρόινε / 12′ Ροντρίγκο)