playsports.gr
BASKET LEAGUEΜΠΑΣΚΕΤΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Basket League: Ήταν… Grant ο Παναθηναϊκός AKTOR στην έδρα του ΠΑΟΚ mateco

Κοινοποίηση

Με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ που έκανε μια πληθωρική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ mateco (89-73) για την προτελευταία (21η) αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και εξασφάλισε την πρώτη θέση την βαθμολογία μετά τους δύο γύρους της ρέγκιουλαρ σίζον.

Ο 31χρονος Γκραντ πέτυχε 15 πόντους με 5/5 βολές, 2/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα και έδωσε 8 ασίστ σε περίπου 23’ συμμετοχής.

Οι «πράσινοι», επίσης, ήταν πολύ καλοί στο τρανζίσιον πετυχαίνοντας 25 πόντους από λάθη των γηπεδούχων έναντι 12 που δέχθηκαν. Οι δύο αντίπαλοι τελείωσαν το ματς με υψηλό αριθμό ασίστ, 24 η «ομάδα του τριφυλλιού» και 21 ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι 2’ και 30’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου που ο ΠΑΟΚ mateco με καλάθι του Μαρκίς Τάουνς μείωσε σε 57-55. Στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, ο Παναθηναϊκός AKTOR με επιμέρους σκορ 7-3 με τέσσερις πόντους του Κώστα Σλούκα και ένα τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ξέφυγε με 64-58.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» άρχισε την τελευταία περίοδο με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σλούκα (67-58). Με καλάθι και τρίποντο του Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός AKTOR ανέβασε την διαφορά στους 15 (78-63) με 4’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ναν στην άμυνα των γηπεδούχων έκανε το σκορ 81-66, 3’ και 14’’ πριν το τέλος του αγώνα και με το τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στην μέγιστη τιμή των 18 πόντων (84-66) με 2’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 πόντους με 2 τρίποντα και ο Ναν ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ασίστ διακρίθηκαν ακόμη από τους νικητές.

Από τον ΠΑΟΚ mateco προσπάθησαν περισσότερο ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 13 πόντους και 9 ασίστ και ο Μίκαλ Μίχαλακ με 14 πόντους με 2 τρίποντα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Stoiximan Super League: Αυτές είναι οι μέρες και οι ώρες των αγώνων των playoffs

Λίβερπουλ: Νοκ-άουτ από τον τελικό του League Cup οι Ζότα, Τζόουνς και Άλισον

Λέτσε: Απέλυσε τον προπονητή της λόγω κουτουλιάς σε παίκτη της Βερόνα