playsports.gr
EUROLEAGUEΜΠΑΣΚΕΤΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στοπ στο σερί του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Έφες

Κοινοποίηση

Το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού διακόπηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Έφες, η οποία με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (14/27 τρίποντα) και με επιμέρους σκορ 19-11 στην τελευταία περίοδο επικράτησε των «ερυθρόλευκων» με 85-72 για την 30η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Ο προπονητής της ομάδας του Πειραιά Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε 4’’ πριν την λήξη του ματς για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Ο Ολυμπιακός μετά την πρώτη ήττα του ύστερα από έξι συνεχείς νίκες υποχώρησε σε ρεκόρ 18-12, ενώ η τουρκική ομάδα παρέμεινε «ζωντανή» στην διεκδίκηση μιας θέσης στα Play In με ρεκόρ 13-17.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τον αγώνα από την άμυνα τους, λόγω της μεγάλης ευστοχίας έξω από την γραμμή των τριών πόντων των γηπεδούχων, που τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με το εκπληκτικό 10/14 τρίποντα με τους Τίμπορ Πλάις, Ντέρεκ Ουίλις να έχουν 3/3 τρίποντα.

Η Αναντολού Έφες πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +11 (48-37) και ίσως η διαφορά να ήταν μεγαλύτερη εάν ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή επίδοση στα επιθετικά ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα του, ανάγκασε τους γηπεδούχους σε άστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και μείωσε ακόμη και στον πόντο (62-61) στο 29’.

Η τουρκική ομάδα, όμως, απάντησε με σερί 10-0 με δύο καλάθια του Ροντρίγκ Μπομπουά, ξέφυγε με 72-61, 6’ και 53’’ πριν την λήξη του αγώνα και ουσιαστικά ο νικητής κρίθηκε σε εκείνο το σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-37, 66-61, 85-72.

Ανατολού Εφές (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 15 (3), Μπομπουά 11 (1), Μπράιαντ 10, Κλάιμπερν 14 (2), Τόμπσον 3 (1), Πλάις 9 (3), Όλατς, Οσμάνι 5 (1), Οτούρου 3, Γουίλις 13 (3), Τζόουνς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (10 α.), Γουίλιαμς-Γκος 3 (1), Ράιτ 6, Κάνααν 11 (3), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 14, Παπανικολάου 12 (2), Μπραζντέικις, Πίτερς 19 (3), Πετρούσεφ 2, ΜακΚίσικ.