playsports.gr
ΜΠΑΣΚΕΤΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πανελλήνιο Νεανίδων, Final-8: Εσπερίδες-Πελασγός 67-36

Κοινοποίηση

Δεύτερη νίκη για τις Εσπερίδες στο πρώτο παιχνίδι για την τρίτη μέρα του Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, καθώς επιβλήθηκαν με 67-36 του Πελασγού.

Η ομάδα της Καλλιθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, προηγούμενη με 9-0 στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Ο Πελασγός σημείωσε το πρώτο του καλάθι λίγο αργότερα με σουτ της Τσουμπάνου και μείωσε στον πόντο (11-10), 1΄29΄΄ πριν το τέλος της περιόδου με καλάθι της Λίλη.

Στο μέσο του δεύτερου δεκαλέπτου, η Αρσενιάδου με τρίποντο έφερε για πρώτη φορά το σκορ σε διψήφια διαφορά (22-12), όμως οι Αρκάδες μείωσαν σε 24-20 στο 18ο λεπτό με την Τσουμπάνου.

Με ένα 11-0 στο τέλος της δεύτερης και στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι Εσπερίδες  πήγαν την διαφορά στο +15 (35-20). 2΄22΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Μάνου με βολή έκανε το 43-23 «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους (63-32 με την Αρχμανδρίτη στο 38ο λεπτό) για να φθάσουμε μέχρι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Σκρίνος-Τογανίδου-Τσαρδούλιας Χ.

Δεκάλεπτα: 15-10, 28-20, 46-26, 67-36

Εσπερίδες (Τσεμπέρης-Δήμου): Γεωργίνη 5(1), Αρσενιάδου 14(1), Χλιαουτάκη 4, Βίγκα 5(1), Μουστάκα 5(1), Αράπογλου 13(1), Τζουνοπούλου, Φιλντίση 3, Διαγούπη 2, Μάνου 3, Αρχιμανδρίτη 4, Λιανούδη 9.

Πελασγός (Τσατσούλης-Μανιάτη): Μπουζιάνη, Παπαδοπούλου 10(1), Σουρδή 7(1), Κυριακοπούλου 2, Μιχολιά 1, Αθανασοπούλου, Στράγκα, Ναστοπούλου, Λιακοπούλου, Τσουμπάνου 7, Μαχαιρα, Λίλη 9.