playsports.gr
ΔΙΕΘΝΗΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ζιρόνα – Σεβίλλη 5-1: Ο απίθανος Ντόβμπικ καθάρισε με χατ-τρικ σε έξι λεπτά και οι Καταλανοί ανέβηκαν κορυφή

Κοινοποίηση

Η Ζιρόνα επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Σεβίλλη, καθώς επικράτησε 5-1 στο Μοντιλίβι με εντυπωσιακή ανατροπή για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι με τον Ρομέρο στο δέκατο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του Μίτσελ έφερε τούμπα το ματς με τον εντυπωσιακό Ντόβμπικ. Ο Ουκρανός φορ έκανε χατ-τρικ σε έξι λεπτά και έφερε τούμπα το ματς.

Στο 37ο λεπτό ο Πορτού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έχασε την ευκαιρία για να πετύχει τέταρτο γκολ, με το 3-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Τσιγκάνκοφ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1 στο 56ο λεπτό και ο Κριστιάν Στουάνι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 5-1 στο 89ο λεπτό. Η Χιρόνα με αυτούς τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στην κορυφή έχοντας 52 βαθμούς, ενώ η Σεβίλλη έμεινε στους 16.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Αλαβές – Κάντιθ 1-0 (51′ πέν. Ριόχα)
  • Ράγιο Βαγεκάνο – Λας Πάλμας 0-2 (35′ Μολέιρο, 83′ Μουνιόθ)
  • Βιγιαρεάλ – Μαγιόρκα 1-1 (45+1′ Σέρλοτ / 90+1′ Γιαμπρές)
  • Βαλένθια – Αθλέτικ 1-0 (61′ Ντούρο)
  • Θέλτα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (11′ Μέντεθ)
  • Οσασούνα – Χετάφε 3-2 (9′ Γκαρσία, 31′ Μουνιόθ, 80′ Αρέσο / 64′ Μαγιοράλ, 68′ Μακσίμοβιτς)
  • Ρεάλ – Αλμερία 3-2 (57′ Μπέλιγχαμ, 67′ Βινίσιους, 90+9′ Καρβαχάλ / 1′ Ραμαζανί, 43′ Έντγκαρ)
  • Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-4 (56′, 59′ Ίσκο – 21′, 48′, 90+3′ Τόρες, Φέλιξ 90′)
  • Ζιρόνα – Σεβίλλη 5-1 (13′, 15′, 19′ Ντόβμπικ, 56′ Τσιγκάνκοφ, 89′ Στουάνι – 10′ Ρομέρο)

Γλασκόβη 2024: Η αφιέρωση του Εμμανουήλ Καραλή στη μητέρα του και τα έξι μέτρα

Champions League: Πού θα δείτε Ίντερ – Ατλέτικο και Αϊντχόφεν – Ντόρτμουντ για τους “16”

Καμπανιακός – ΑΕΚ Β’ 1-1: Έφυγε απο την Θεσσαλονίκη με τον βαθμό με γκολ του Τζούντα Γκαρσία