playsports.gr
EUROLEAGUEΜΠΑΣΚΕΤΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Διπλή ερυθρόλευκη νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια…

Κοινοποίηση

Ο Ολυμπιακός με ανατροπή στην τρίτη περίοδο επικράτησε στο κατάμεστο από 12.000 και πλέον θεατές ΣΕΦ της Βίρτους Μπολόνια (74-69) και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 17-11, που του δίνει δικαίωμα να ελπίζει για την είσοδο του στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» κάλυψαν την διαφορά των δύο πόντων με τους οποίους είχαν ηττηθεί στην Ιταλία (69-67) στον πρώτο γύρο και έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία απέναντι στην Βίρτους.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους με 3/5 τρίποντα και 8 ριμπάουντ και ακολούθησε σε απόδοση ο Αζάϊα Κάνααν με 12 πόντους και 3 ασίστ.

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν λειτούργησε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με συνέπεια η Βίρτους Μπολόνια να ξεφύγει στο σκορ. Με τρίποντο του Αλεσάντρο Παγιόλα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 πόντους (37-28) στο 16’ και με σερί 8-0 σε διάστημα λίγο παραπάνω του ενός λεπτού, με δύο τρίποντα των Μάρκο Μπελινέλι, Ντάνιελ Χάκετ, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 12 (46-34) με 47’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα τους λειτούργησε εξαιρετικά και βρήκαν επιθετικό ρυθμό. Με σερί 13-0 με δύο τρίποντα των Κώστα Παπανικολάου, Αζάϊα Κάνααν, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 50-46, 4’ και 42’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 29’, προηγήθηκαν και με 7 (55-48), ενώ το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 20-5.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ ξέφυγε με 11 πόντους (68-57), 3’ και 26’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Ο Άλεκ Πίτερς με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (74-67) με 16’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, «σφράγισε» τη νίκη των «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6, Ράιτ 4, Κάνααν 12 (3), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11, Παπανικολάου 16 (3 τριπ., 8 ριμπ.), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1), Πετρούσεφ 7, ΜακΚίσικ 8 (1).

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ, Λούντμπεργκ 6, Μπελινέλι 10 (2), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1), Σενγκέλια 15, Χάκετ 10 (2), Μίκι 7, Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4.