playsports.gr
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Κολύμβηση: Με αποστολή-ρεκόρ 20 αθλητών η εθνική ομάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα

Κοινοποίηση

Με αποστολή 20 αθλητών, εκ των οποίων έντεκα άνδρες και εννιά γυναίκες, θα ταξιδέψει η εθνική ομάδα κολύμβησης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στην Ντόχα από τις 11 έως τις 18 Φεβρουαρίου. Η “γαλανόλευκη” αναμένεται να συμμετάσχει σε έξι ομαδικά αγωνίσματα, με το συγκεκριμένο τουρνουά να είναι η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.

Ο μεγάλος αριθμός των αθλητών στην αποστολή απορρέει από την απόφαση της ΚΟΕ (Κολυμβητική Ομοσπονδία) αφενός να κατεβάσει έξι “σκυτάλες” και αφετέρου πέντε από τα συνολικά 20 μέλη της αποστολής να συμμετάσχουν μόνο σε ομαδικά αγωνίσματα.

Σημειώνεται ότι για το Παρίσι προκρίνονται 16 χώρες για κάθε ένα από τα έξι ομαδικά αγωνίσματα της κολύμβησης (4×100μ. ελεύθερο ανδρών, 4×100μ. μικτή ομαδική ανδρών και 4×100μ. μικτή ομαδική ανδρών και γυναικών, 4×200μ. ελεύθερο ανδρών, 4×200μ. ελεύθερο γυναικών και 4×100μ. μικτή ομαδική γυναικών). Οι πρώτες τρεις χώρες σε κάθε αγώνισμα εξασφάλισαν τη θέση τους στο περυσινό Παγκόσμιο της Φουκουόκα, ενώ τα υπόλοιπα 13 εισιτήρια θα δοθούν βάσει ενιαίας λίστας επιδόσεων, που λαμβάνει υπόψη μόνο τις κούρσες στο περσινό και το φετινό παγκόσμιο.

Γίνεται αντιληπτό ότι το φετινό Πρωτάθλημα αποτελεί άλλη μία ευκαιρία και για ατομικές διακρίσεις με φόντο το Παρίσι. Μέχρι τώρα, την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες έχουν εξασφαλίσει οι Απόστολος Χρήστου, Απόστολος Σίσκος, Κριστιάν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλας και Άννα Ντουντουνάκη.

Η αποστολή της Εθνικής Ομάδας Κολύμβησης αποτελείται από τους:

Χρήστου Απόστολος – 50,100,200 ύπτιο, 4×100 ελεύθερο, 4×100 μικτή mixed

Γκολομέεβ Κρίστιαν – 50 ελεύθερο, 4×100 ελεύθερο

Μπίλας Στέργιος-Μάριος – 50 ελεύθερο, 50 πεταλούδα, 4×100 ελεύθερο, 4×100 μικτή ομαδική

Μάρκος Δημήτριος – 200 ελεύθερο, 800 ελεύθερο, 4×200 ελεύθερο

Παπαστάμος Απόστολος – 400 μικτή, 200 πεταλούδα

Σίσκος Απόστολος – 200 ύπτιο

Μακρυγιάννης Ευάγγελος – 50,100 ύπτιο, 4×100 μικτή ομαδική

Ασπουγαλής Αρκάδιος-Γεώργιος – 50 πρόσθιο, 4×100 μικτή ομαδική, 4×100 μικτή mixed

Βαζαίος Ανδρέας – 200 μικτή, 4×100 ελεύθερο, 4×200 ελεύθερο

Στάμου Κωνσταντίνος – 100 πεταλούδα, 4×100 μικτή ομαδική, 4×200 ελεύθερο

Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος – 4×200 ελεύθερο

Ντουντουνάκη Άννα – 50,100 πεταλούδα, 4×100 μικτή ομαδική, 4×100 μικτή mixed

Δράκου Θεοδώρα – 50 ύπτιο, 50 ελεύθερο, 4×100 μικτή ομαδική, 4×100 μικτή mixed

Κοντογεώργου Ελένη – 200 πρόσθιο, 4×100 μικτή ομαδική

Δαμασιώτη Γεωργία – 200 πεταλούδα

Δρασίδου Μαρία-Θάλεια – 50 πρόσθιο, 4×100 μικτή ομαδική

Βασιλάκη Άρτεμις – 4×200 ελεύθερο

Καλογερη Ζαχαρούλα – 4×200 ελεύθερο

Ζαφειράτου Μαρία – 4×200 ελεύθερο

Μπούτου Αναστασία – 4×200 ελεύθερο

ΠΗΓΗ: SPORT24

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

“Μπλόκο” του Παναθηναϊκού στον ΝΟ Βουλιαγμένης, 12-12 στο Γουδή

BCL: Αυτή είναι η καλύτερη πεντάδα για τον μήνα Μάρτιο, διπλή ελληνική εκπροσώπηση

ΑΕΚ Betsson: Zημιά ο Μόργκαν